Şems-i Tebrizi Sözleri - Güzel Sözler,Anlamlı Sözler,Kısa Aşk Sevgi Sözleri

Şems-i Tebrizi Sözleri

Güzel bir gülü güzel bir geceyi güzel bir dostu herkes ister. Önemli olan gülü dikeniyle geceyi gizemiyle dostu tüm derdiyle sevebilmektir.
Önce sevgiyi anlayalım. Gençliğimde aradığımı yaşlılığımda buldum neylersin. Ya ben erken geldim ya sen geç kaldın vuslata neylersin. Kader! Sevmek bu kadar güzelse kim bilir sevmeyi yaratan ne kadar güzeldir. - Şems-i Tebrizi

Yalnız kalırsan, yalnız olmadığını bil! Dertli isen, dermanın olduğunu bil! Hiçbir şeyin sahibiyim deme, emanetçi olduğunu bil!... Şems-i Tebrizi

Berrak bir gönülden Kirli su akmaz Güzel bir ruhtan Kötü söz çıkmaz... Şems -i Tebrizi 

Dostluk gül olmaktır; Yaprağı ile de, dikeni ile de...Şems-i Tebrizi

Ey İnsan... Kafdağı kadar yüksekte olsan da kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma her şeyin bir hesabı var: Üzdüğün kadar üzülürsün. Bir saat düşünceye dalmak altmış yıl ibadetten hayırlıdır. - Şems -i Tebrizi 

Ya tam açacaksın yüreğini, ya da hiç yeltenmeyeceksin! Grisi yoktur aşkın, ya siyahı, ya beyazı seçeceksin.


Anladım ki: İnsanlar; Susanı korkak. Görmezden geleni aptal. Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar. Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar..

Sen ol da ister 'yâr' ol ister 'yara'; lütfun da başım üstüne kahrın da.

Ne zaman ki, düşmanlarım çoğaldı, ne zaman ki iyiliğim kötülük olarak algılandı, anladım ki ben doğru yoldayım.... Şems-i Tebrizi.

Ey Celaleddin talipsen yüreğime , yalnızlığını adayacaksın bana.

Sana dilsiz dudaksız sözler söyleyeceğim. Bütün kulaklardan gizli sırlardan bahsedeceğim. Bu sözleri sana herkesin içinde söyleyeceğim ama senden başka kimse duymayacak. Kimse anlamayacak. - Şems-i Tebrizi

Esas kirlilik dışta değil içte kisvede değil kalpte olur. Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.

Senin gönlün değişirse dünya değişir. Ey Celaleddin talipsen yüreğime yalnızlığını adayacaksın bana.

Ey aşk! Sen öyle bir kişisin ki dünya tokları senin vuslatının açlarıdır. Ne diye böbürlenip büyükleniyorsun. Doğumun bir damla su ölümün bir avuç toprak değil mi? Günahları terk etmekten daha güzel dua mı var? Sen dünyayı ahirete götüremeyeceğine göre... Öyle yaşa ki dünya seni ahirete götürsün.  Ey gönül! Şimdi sorarım sana hangi aşk daha büyüktür? Anlatılarak dile düşen mi anlatılmayıp yürek deşen mi?

Sözler hakikat değildir ağızdan çıkan seslerdir. Hakikati öğrenmek için söze değil yaşamaya ihtiyaç vardır. 
Hayatta her şey ters gidiyorsa bil ki sen ters yöne girmişsin. - Şems-i Tebrizi


Berrak bir gönülden kirli su akmaz. Güzel bir ruhtan kötü söz çıkmaz

Allah senin kapından aşk sarayına bir insan alacaksa o insana sen nasıl ben seni sevmiyorum dersin?  Allah bir insanı senin elinle ayağa kaldıracaksa sen nasıl elini uzatmazsın? Allah seni insanlara sevdirmek istiyor Allah senin dağılmış parçalarını topluyor. Aşka nankörlük etme!

Tam teslim ol; tıpkı toprağın çiftçiye teslim olduğu gibi. Zira aşk deryası nda teslimiyet yelkenini açmadan yol alınmaz. - Şems-i TebriziBiz kim oluyoruz da insanları birkaç kez görmek iki-üç yazı okumak birkaç dedikodu dinlemekle yargılama hakkına sahip olabiliyoruz! Şu hayatta tek başına inzivada kalarak sadece kendi sesinin yankısını duyarak hakikati keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin. - Şems-i TebriziKadın; bilene 'nefes' bilmeyene 'nefs' tir. Gel bakalım ateşle nasıl oynanır göstereyim.. Gör bakalım ateş mi seni yakar sen mi ateşi ? Ya tam açacaksın yüreğini ya da hiç yeltenmeyeceksin. Grisi yoktur aşkın. Ya siyahı ya beyazı seçeceksin. - Şems-i Tebrizi .